Iluartiklid
Taimsete tüvirakkude kasutamine kosmeetikatoodetes
Vetikad kosmeetikas
Glükoolkoorimine
Keemiline koorimine
Öökosmeetika
Keemilise koorimise näidustused
Massaazi toime
Kuidas hooldada ülitundlikku nahka
Nahatüübid
Plastilise kirurgia alternatiivid
Mehe kehahoolduse kogemus
Pigmentlaikude hooldus
Ülevaade Lposoomidest Lipoceuticalides
Kontakt
ESINDAJAD EESTIS
TCA naha koorimine
Keemiline koorimine TCA (triklooräädikhappe) lahusega
 

Keemiline koorimine TCA-ga on efektiivne protseduur tervema ja noorema naha taastamiseks, naha pinguldamiseks ja tekstuuri ühtlustamiseks. Ta võimaldab korrigeerida paljusid nahaprobleeme, mille jaoks näiteks mikrodermabrasioon ja glükoolhappega koorimine jäävad liialt pindmiseks. Samas ei asenda ta aga sügavamat laserlihvimist, kuid viimase puhul on ka riskid suuremad ning vajalik üldnarkoos.

 

Keemilise koorimise tulemusena eemalduvad pindmised kahjustunud nahakihid ning kiireneb uute, tervemate rakkude paljunemine. Naha pind muutub siledaks, pehmeks, paraneb naha toonus ja ühtlustub värvus, vähenevad kortsud ja pooride suurus. Nahas paraneb verevarustus ja intensiivistub uue kollageeni teke, mis on äärmiselt oluline naha noorendamise seisukohalt.

 

Mõnikord on parimate tulemuste saavutamiseks vajalikud mitmed protseduurid. Selline järk-järguline lähenemine on ohutum kui 1 sügavam koorimine. Pindmiseid koorimisi võib teha 1-2 korda kuus, keskmise sügavusega koorimist aga 6 kuu tagant.

 

TCA-koorimise näidustused:

·        tuhmi jume ja ebaühtlase tekstuuriga nahk

·        pigmendilaigud

·        pindmised kortsud

·        akne

·        suured poorid, komedoonid

·        pindmised akne armid

·        aktiinilised keratoosid.

 

Naha ettevalmistus

Keemilisele koorimisele eelneb naha ettevalmistus spetsiifiliste toimeainetega 2-6 nädala jooksul. Ravikreemide kasutamine jätkub ka peale koorimist, mis tagab kiirema paranemise ja tulemuste säilumise. Lisaks väheneb vistrike teke ning tundlikkus keskkonna faktoritele, nahk muutub paremini niisutatuks.

Patsiente, kellel on varem esinenud herpes simplex infektsiooni, tuleb ravida profülaktiliselt, alustades ravi 1 päev enne koorimist.

 

Protseduuri teostus

TCA koorimine on oma olemuselt pindmise kuni keskmise sügavusega dermatoloogiline koorimine. Nahale kantakse 1 - 5 kihti hapet, järgides samas naha spetsiifilisi tunnuseid ja hinnates happe imendumise sügavust. lahuse pealekandmisel võib tekkida kipitus (2-3 minutit), mida on võimalik ventilaatoriga leevendada.

 

Koorimisjärgne paranemine ja hooldus

Paranemine võtab aega 3-7 päeva, sõltuvalt koorimise sügavusest. Täpsemad instruktsioonid annab dermatoloog.

 

Tüsistused

Kuigi tüsistused on harvad, võivad nad tekida, olles tavaliselt võrdelises seoses koorimise sügavusega. Enamasti on tüsistused ajutise iseloomuga, ise mööduvad või ravitavad. Nende vältimisel on määrava tähtsusega õige koorimisjärgne reziim ja nahahooldus.

 

Enneaegse koorikute eemaldamise tulemusena võivad harva jääda punetavad laigud või tekida infektsioon, mis raviga taanduvad. Õnneks on armistumine ebatavaline keemilise koorimise tüsistus. Pindmise koorimise puhul on see äärmiselt vähe tõenäoline, keskmise sügavuse korral on risk väike, alla 0,25%, sügaval koorimisel alla 1%. Oluline on tüsistuste kiire äratundmine ja ravi.

 

Dr.   Elo Kuum